19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветИсто како во Македонија: Кинези со 5G технологија ги управуваат багерите од...

Исто како во Македонија: Кинези со 5G технологија ги управуваат багерите од дома !!

Рударите од округот Лаунчуан, провинцијата Хенан во Кина, користат возила и машини на далечинско управување со помош на 5Г за да ја извршуваат тешката работа.

Компанијата „Чајна Молибденум“ применува 5Г-технологија во рудникот Сандаожуанг во централна Кина од лани. Фотографиите го покажуваат технолошкото чудо во индустрија за кое малкумина веруваа дека е можно.

 

5Г-технологијата им овозможува на работниците да ја контролираат опремата во рудникот со прецизност, благодарение на големата брзина и ниската латентна поврзаност. Ова значи дека работниците во реално време гледаат што прават, додека си ја работат работата.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...