13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Доколку се преполнат болниците можно е и пациентите да ги лекуваме...

Филипче: Доколку се преполнат болниците можно е и пациентите да ги лекуваме и надвор од земјава !!!

За неколку дена ќе биде ставено во функција новото крило во струмичката болница за лекување на пациенти со ковид-19, соопшти денеска министерот за здравство Венко Филипче, кој ги посети болниците во Штип и во Струмица.

Од штипската болница ќе се префрлуваат пациенти во Кочани. Во Струмица ќе се пополнува кадарот со колеги од интерна медицина. Новото крило во струмичката болница е целосно снабдено со болнички кревети, централен довод на кислород. Таму има вкупен капацитет од стотина кревети.

Во струмичката болница има двајца инфектолози, а на помош доаѓаат колегите од интерна медицина, еден колега од Институтот за белодробни заболувања од Скопје, кој ќе остане, како и уште еден професор од Инфективната клиника кој ќе се придружи на тимот од почетокот на следната недела. Ќе се направи систем за ротација и на медицинските сестри во рамките на болницата.

– Може да се соочиме со период целокупната останата програма да се намали со цел целиот кадар да се посвети на лекување на пациентите со ковид-19 – најави Филипче.венк

Тестирањето за ковид-19 во Струмица е ограничено на 30 теста дневно. Филипче најави дополнителен број термини за земање брис, а додаде дека граѓаните имаат алтернатива и за приватни тестови.

– Притисокот е навистина голем. Искрено се надевам дека мерките кои ги препорачавме ќе придонесат да се намали трансмисијата на вирусот. Гледаме што се случува во целиот регион, цела Европа, се преполнуваат болничките капацитети, а тоа е нешто што сите земји сакаме да го избегнеме. Овие мерки што се на сега на сила имаат за цел да имитираат некаков облик на полициски час, значи лимитирање на бројот на конакти, носење маски, избегнување на групирање – рече Филипче.

Доколку дојде ситуација да се треба да се ангажираат уште поголем број луѓе, ќе се пренаменат и другите болнички капацитети, нешто што веќе се практикува во болниците во Битола, Прилеп и во Охрид. Таму се сместуваат пациенти на интернистичките одделенија.

– Можно е да се соочиме со ситуација кога и друг кадар ќе работи само со пациенти со ковид-19. Гледате дека се носат пациенти од една во друга земја на лекување, се надевам дека нема да се случи такво сценарио, но и за такви моменти се спремаме – додаде министерот.

Тој додаде дека болниците се преполнуваат, во Скопје постепено се полни и модуларното одделение, се прават подготовки за болницата во Козле и за дополнителни капацитети на болницата во „8 Септември“.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...