16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Битолчанката Зора Долеска ја пресликаа Мајка Богородица на стариот орев во дворот...

Битолчанката Зора Долеска ја пресликаа Мајка Богородица на стариот орев во дворот на Манастирот св. Јован кај Германски

Translate (Eng):[gtranslate]

По уредување на дворното место во Манастирот Св.Јован Богослов – Битола кај Германски, битолските добронамерници наидоа на ореово стебло кое беше видно оштетено . Заради зачувување на дрвата и шумскиот мирис кој е многу пријатен во дворот на Манастирот, делот каде беше оштетено (болно) дрвото го исчистија и со помош на златните раце на битолчанката Зора Долеска внимателно со резба на истиот дел е пресликана Мајка Пресвета Богородица која на самото дрво и даде нов лик и живот.

Резбата на ореовото стебло е заштитена со восок и сега таа претставува најубав и најскапоцен дар .

РЕКЛАМА

Бамбам Битола

- Реклами -