12.9 C
Ohrid
недела, февруари 25, 2024
ПочетнаСветВучиќ јас прв ќе ја примам бесплатната вакцина за Ковид.

Вучиќ јас прв ќе ја примам бесплатната вакцина за Ковид.

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ по седницата на Претседателството на СНС изјави дека до март во Србија треба да стигнат до 350.000 вакцини, што е доволно за 175.000 лица, односно ќе може да се покрие здравствениот систем, како и поголем дел до војската и полицијата.
„Мораме да пробаме пред Нова година да ги набавиме вакцините за да можеме да им помогнеме и на пензионерите и оние луѓе кои се најзагрозени“, објасни Вучиќ.

Тој изјави дека е важно да може да се обезбеди безбедност и здравје за граѓаните.

„Јас ќе ја примам вакцината од првиот производител кој и да е тој, Ана од вториот, некој друг од третиот, буквално ни е сеедно. Само ни е важно луѓето да можат да ја примаат вакцината“, рече Вучиќ.

Тој соопшти и дека вакцината ќе биде бесплатна за сите и дека ќе биде платена од државата.

-Трамп вели дека пензионерите ќе ја добијат вакцината бесплатно. Ние на сите ќе им ја дадеме бесплатно. Прво здравствените работници ќе добијат задолжителна вакцина, па војската и полицијата. Кризниот штаб ќе направи распоред каков што треба, објасни Вучиќ.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

ДУИ во програмата планира 4 часа работно време во петок

Секој петок на работа до 13 часот. Партијата ДУИ со предлог, петоците да се работат со скратено работно време. Целта е велат,...

Трамп: Црнците ме сакаат бидејќи сум дискриминиран како нив

Кандидатот за уште еден претседателски мандат во Белата куќа тврди дека неговата поддршка меѓу Афроамериканците пораснала поради неговите четири кривични случаи и за тоа...

Јована Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014

Тренчевска: Би испила кафе со Александар Македонски за да му го покажам Скопје 2014. Претседателката на форум на жени на Социјалдемоктратскиот сојуз на Македонија, Јована...

Сите нудат кандидати, само Вевчани нуди Господин за претседател, Господин Попоски собира потписи за кандидатура

Вевчанецот Господин Попоски започна да собира потписи за кандидатура и за Супер радио и OhridPress изнесе дел и од неговите ставови и зошто се...