12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Скопјани вечерва се гушат во загадениот воздух !!!!

Скопјани вечерва се гушат во загадениот воздух !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Скопје се гуши во смог. На самиот старт на грејната сезона граѓаните реагираат дека во главниот град неможе да дишат. Мерните станици покажуваат високо ниво на загаден воздух.
Секоја вечер во Скопје се бележи се поголемо загадување на воздухот. Жителите веќе се жалат на високите вредности на загаденост кои ги покажуваат мерните станици.
Извесно е дека греењето на дрва е главен причинител на енормната загденост.

Дури 4 главни балкански градови се најдоа на светската ,,топ“ листа на 10 најзагадени градови во светот.

На 2 место е Белград, Приштина се наоѓа на 6 место, Скопје е на 8 место, а Сараево н 9 место.

РЕКЛАМА
- Реклами -