15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаФилипче: Не чуствувам никакв одговорност, цело време професионално си ја вршам работата.

Филипче: Не чуствувам никакв одговорност, цело време професионално си ја вршам работата.

Огромен дел од предлозите што ги дава опозицијата немаат никаква медицинска логика, рече Филипче и ја повика ВМРО-ДПМНЕ политиката да ја тргне настрана од кризата
Не се чувствувам одговорен, напротив. Од почетокот на кризата работиме многу професионално и никогаш не се обидовме да внесеме политиканство во било која од препораките и одлуките за справување со ковид-19, рече министерот за здравство Венко Филипче, коментирајќи ги повиците на ВМРО-ДПМНЕ која бара да си поднесе оставка.

Тој и порача на опозицијата да ја држи политиката настрана од кризата, посочувајќи дека партијата имала шанса да помогне во борбата со ковид-19, но не го направила тоа.

„Ги слушаме во јавноста предлозите што ги дава опозицијата и огроен дел од нив немаат никаква медицинска логика. Сакам да им порачам да ја држат политиката настрана од ова сериозно прашање. Имаа шанса да помогнат, но за жал одмогнаа и тогаш кога требаше да се потпише заемот. Сега сите 16 ковид центри ни доцнат. Да не се слушеше тогаш таа блокада од тогашната заменичка министерка за финансии, сега сите ковид центри ќе беа инсталирани во целата држава Еве и сега контиунирано одмагаат. Очигледно немаат чувство да го поддржат здравствениот персонал и здравството во целост“, рече Филипче.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...