15.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаБугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име.

Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име.

Заменик министер за локална самоуправа во македонската влада тврди дека во меѓудржавни документи Бугарија преферира да ја користи кратенката ФИРОМ наместо новото име.

Зоран Димитровски вечерва во емисијата „Само вистина“ на Канал 5 од позиција на заменик за локална самоуправа посочи дека во одредени проекти со Бугарија се уште се користи кратенката ФИРОМ, бидејќи Бугарите не сакале никаде да пишува С. Македонија.

„Во министерство за локална самоуправа каде што имаме одредени прекугранични проекти со Република Бугарија дека секаде се става забелешки на терминот Северна Македонија, особено ако се употреби бидејќи ЕУ има стандарди да го употребува скратеното име во одредени документи, не целото име. И поради забелешките на Бугарите има одредено соломонско решение повторно е вратено старото уставно име во игра ФИРОМ“, вели Димитровски, пренесува вечер.мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...

Незаконски се гради нов стадион во Тетово, имотот е на државата, а не на општината

Одлуката која што ја донел Советот на Општина Тетово во септември минатата година, со која тетовскиот градски стадион го доделил на трајно користење на...