16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаЖална Македонија: Медалот стигна, но нема кој да го прими !!!

Жална Македонија: Медалот стигна, но нема кој да го прими !!!

Добитникот на бронзениот медал, надежниот млад научник Александар Трајковски, веќе е во Љубљана, каде што ги почна студиите во прва година на Факултетот за хемија и технологија. Тој е еден од многуте што си заминуваат. Заминувањето и на еден талент е непроценлива штета за државата

Системот ги дроби своите најубави дијаманти, коментираат деновиве професорите на Институтот за хемија откако на адресата им пристигна бронзен медал, а нема кој да го прими. Добитникот, надежниот млад научник Александар Трајковски, веќе е во Љубљана, каде што ги почна студиите во прва година на Факултетот за хемија и технологија. До последен ден се мислел дали да остане да студира во Скопје или да замине во Словенија. Случајот со Александар отвора многу важна тема – колку талентирани ученици си заминале од Македонија, постои ли евиденција, како да го спречиме одливот на мозоци?

Низа случајности придонеле за конечната одлуката на матурантот од средното училиште „Крсте П. Мисирков“ од Демир Хисар, кој летово освои бронзени медали на Меѓународната хемиска олимпијада „Менделеев“ и на 52. Меѓународна олимпијада по хемија (IChO). Втората е акредитирана од нашето Министерство за образование и наука и според Законот за средно образование (член 24-б, став 3 и 4), ученикот-медалист (и наставникот кој го подготвувал) добиваат по 8.000 денари месечно за освоен бронзен медал во период од 12 месеци. За доделување на паричната награда МОН објавува јавен повик еднаш во годината.
Повикот бил објавен на интернет-страницата на МОН пролетва, а траел до 31 август. Натпреварите на кои Трајковски ги освои медалите се одвиваа во текот на јули. Токму во тој период беше хакирана интернет-страницата на МОН, а министер за образование и наука во заминување беше Арбер Адеми. По неколкудневната блокада, МОН лансира нова интернет-страница, но на неа не биле прикачени сите документи и тековни огласи.

– Не знаевме дека конкурсот за доделување награда е веќе распишан. Од постари ученици, со кои бев на минатогодишната олимпијада, знаев дека се доделува награда од овој тип и тогаш му се обратив на проф. Буклески за информација. Не го најдовме конкурсот на интернет-страницата на МОН, па професорот вети дека ќе стапи во контакт со нив – објаснува Александар.

За повеќе информации на следниот линк:https://www.fakulteti.mk/news/26102020/medalot-stigna-no-nema-koj-da-go-primi-kako-mladite-talenti-si-zaminuvaat-od-makedonija?fbclid=IwAR0WkGDtUSqwWR2vFDheg88JfzePH0TShL7ppWjIikcUvo1VmYwKliIOH8Y

Пишува: Факултети.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...