30.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Заев: Ќе ставиме крај за лажните вести на интернет, во врска со...

Заев: Ќе ставиме крај за лажните вести на интернет, во врска со Ковид-19 и други случувања..

Translate (Eng):[gtranslate]

Премиерот Зоран Заев на својот фејсбук-профил напиша дека ја прифаќа препораката дадена во рамки на Меѓународната недела на медиумска писменост да се размисли пред некоја содржина да се сподели, бидејќи, како што нагласува, споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни, па дури и фатални последици.

 

– Ја прифаќам препораката да размислам пред да споделам, како иницијатива по повод Меѓународната недела на медиумската писменост. Споделувањето неточни или лажни информации може да предизвика сериозни, па дури и фатални последици. Да се здружиме и да ги запреме дезинформациите онлајн, напиша премиерот Заев на ФБ.

РЕКЛАМА
- Реклами -