9.5 C
Ohrid
сабота, февруари 24, 2024
ПочетнаМакедонијаНефи Усеини на операција а Топалоски на заболекар - судскиот процес пак...

Нефи Усеини на операција а Топалоски на заболекар – судскиот процес пак одложен

Нов термин, нов судија и нов неуспешен обид зда започне судскиот процес против браќата Нефи и Ибраим Усеини, за физички напад на охриѓанецот Спирко Топалоски, што се случи во август годинава.

Одбраната на обвинетиот бизнисмен и актуелен советник Нефи Усеини, го информираше судот дека поради операција во Турција, тој не бил во можност да присуствува на денешното рочиште, за што достави копија од авионски билет.

Освен првообвинетиот, во судот и денеска не се појави оштетениот Спирко Топалоски. Неговата одбрана информираше дека тој во терминот на судење имал оперативен зафат на забите и не можел да зборува.

Во судот денеска се појави само обвинетиот Ибраим Усеини.

Судијката Билјана Белеска, која го презеде предметот од колегата Милчо Клишески, бидејќи тој е ангажиран на друг случај, констатираше дека не се исполнети условите да почне судскиот процес и истиот го одложи за 27 ноември. Воедно закажан е уште еден термин на 3 декември, со цел да се забрза процесот.

 

Белеска ја задолжи одбраната на Усеини во рок од 8 дена по завршување на лекувањето во странство да достави во оригинал медицинска документација, во спротивно ќе издаде наредба за стражарно приведување. Исто така судот најави дека и Топалоски ќе биде стражарно приведен доколку не се појави на следното рочиште.

Извор ohridnews.com

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Џафери “упадна” во СВР Тетово, па ги искара вработените: Колку луѓе тука работите во оваа канцеларија ?!?!?!

Во улога на инспектор, техничкиот премиер, Талат Џафери беше во посета на СВР Тетово. Тој во една канцеларија затекна куп луѓе, а на прашање...

Сашко Коцев: Ајде сите пред МВР да играме оро и да не сликаат групно за пасош, исто како на свадба !!!

На „Златна бубамара“ се врати Сашко Коцев, откако лани не го водеше шоуто поради претходно договорени обврски. Коцев не беше официјален водител, туку неговите...

Пасоши ќе има за сите: Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“

Дочек на обрасците за пасоши на „Богородица“ Дополнителниот заменик министер за внатрешни работи Митко Бојмацалиев на Граничниот премин Богородица, синоќа ги пречека новите 140.000 обрасци...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...

Кристина Шикова поминува обука за водач на службено куче, што ја прави првата жена во Македонија која ќе биде официјално именувана како водач на...