13.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Македонија Пановски: Македонија ќе биде прва по стапката на смртност од коронавирусот во...

Пановски: Македонија ќе биде прва по стапката на смртност од коронавирусот во светот

Translate (Eng):[gtranslate]

Ако бројот на смртни случаи на дневно ниво е двоцифрен, Македонија ќе биде прва по стапката на смртност од коронавирусот во светот, вели Проф. Д-р Никола Пановски.

Тој додава, оти стручните служби треба да објават анализи за да се стигне до одговорот на прашањето: „Зошто Македонија брои огромна стапка на смртни случаи?”.

Според Пановски, монтажни болници се најдобро решение за зголемување на здравствените капацитети, а иако може да се обезбедат кревети, проблем останува медицинскиот кадар …

РЕКЛАМА

Во видеото погледнете го целиот разговор.

- Реклами -