19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонија“Hека не ве лаже ѓаолот да пробувате”: Македонци ја пробуваат најлутата пиперка...

“Hека не ве лаже ѓаолот да пробувате”: Македонци ја пробуваат најлутата пиперка во светот. (Видео)

Тринидад Моруга шкорпион (Capsicum Chinense) се лути пиперчиња кои потекнуваат од селото Моруга на островската држава Тринидад и Тобаго.

 

Се сметаат за едни од најлутите пиперки во светот, а во 2012 година, Универзитетот во Њу Мексико ги прогласи за најлути пиперки на сите времиња.

На јутјуб досега има прикачено еден куп видеа каде што луѓе од различни страни од светот ги пробуваат, а за прв пат наидовме на некој од Македонија што се решил на овој чекор.

Во описот на видеото велат: “Hека не ве лаже ѓаолот да пробувате”.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...