16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Филипче: Пациентот и да почине од друга болест ако посмртно на тестот...

Филипче: Пациентот и да почине од друга болест ако посмртно на тестот се докаже дека е позитивен на Ковид-19 се брои во таа статистика.

Translate (Eng):[gtranslate]

Министерот Венко Филипче во вечерашното гостување на телевизија Телма објасни дека една од причините зошто Македонија има висока стапка на смртност од корона вирусот е тоа што ги пријавуваат апсолутно сите пациенти кои починале, а биле позитивни на Ковид-19. Сите тие се бројат во таа статистика.

-Од самиот почеток ги пријавуваме апсолутно сите случаи. Се случува да дојде пациент со друга тешка здравствена состојба, тогаш да му биде направен и ковид тест, тој да почине и потоа да стигне резултатот и да биде позитивен. Ние го пријавуваме и тој случај. И кога некоја друга болест била директна причина за смртта, доколку пациентот бил позитивен на Ковид-19, ние го пријавуваме како смртен случај, рече Филипче.

РЕКЛАМА
- Реклами -