21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Вевчанци со сопствени средства направија просторија за болните од Ковид-19

Вевчанци со сопствени средства направија просторија за болните од Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Во пресрет на актуелната состојба со ковид – 19 вирусот, нашата установа со сопствени средства го реновира и адаптира просторот во новата зграда во дневна болница со цел да пациентите позитивни или сомнителни на ковид-19 во пристојни и безбедни услови бидат лекувани во рамките на можностите кои ги нудиме. Поставени се осум кревети со паравани, во функција е ставено парното греење во болничкиот простор, определен е медицински кадар кој го покрива лекувањето во овие услови 24/7. Со оглед на бројот на пациенти кои ги третираме бараме разбирање во интерес на сите, ќе се трудиме да на пациентите максимално во рамките на нашите можности им пружиме здравствена заштита. Да ги почитуваме мерките за заштита донесени од комисијата за заразни болести.

РЕКЛАМА
- Реклами -