19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаУчебник за 6-одделение: Изброј до 15 пред да ја заколеш женати!?

Учебник за 6-одделение: Изброј до 15 пред да ја заколеш женати!?

Децата учат од возрасните, кои пак, им ги пишуваат учебниците, каков што е и учебникот по македонски јазик за шесто одделение во кој е поместен текстот со наслов „Три добри совети“ кои треба да ги подучи децата како да бидат трпеливи.

Еден извадок од текстот, кој е пренесен како народна приказна, откако сторијата беше објавена во порталот А1.он и во други медиуми, денеска ги зовре социјалните мрежи. Во текстот за кој станува збор меѓу другото пишува:

„По некое време селанецот се скарал со жена си и дигнал секира да ја заколе, но веднаш се сетил на советот: Кога ќе се налутиш, изброј до 15, па после да го извршиш тоа што си намислил“.

– При анализа на текстот, го прашав детето што научи од овој текст, а одговорот беше очекуван: Ако те изнервира жена ти, изброј до 15 пред да ја заколеш, вели мајка на ученик додека му помагала во домашната задача.

Автори на учебникот по македонски јазик се Снежана Велкова и Соња Јовановска, а истиот е одобрен во 2011 година и продолжен со одлука на Министерството за образование за 2020 година. Рецезенти се професорите Гоце Цветановски, Татјана Пеливанова и Наташа Киркова.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...