21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија БОГОЕВСКИ ЗА ТВ 24: ПОВОЗРАСНИ НЕ ВЕРУВААТ ВО КОРОНА, НО ВЕРУВААТ ВО...

БОГОЕВСКИ ЗА ТВ 24: ПОВОЗРАСНИ НЕ ВЕРУВААТ ВО КОРОНА, НО ВЕРУВААТ ВО БАЈАЧКИ И ИСЦЕЛИТЕЛИ

Translate (Eng):[gtranslate]

Поранешниот пратени Павле Богоевски во емисијата 24 анализа, смета дека резултатите во справувањето со есенскиот бран можеле да бидат подобри, но потенцира дека треба да се анализираат причините за тие резултати. Тој рече дека сме ги применувале сите мерки препорачани од СЗО. Имаше полициски час, се намалила бројката, но потоа се зголемила. Смета дека полициски час како мерка треба да биде времена.

„Едно е да ги имаме, а сосема е друго доследно да ги спроведуваме. Ние немаме датум за завршување на кризата. Полицискиот час затоа не би била адекватна мерка. Бевме сведоци на видеа по социјалните мрежи од собирање и забави за време на часот. Се покаа дека со најрестриктивните мерки пати еконмијата и граѓаните кои ги почитувале мерките.“ – рече Богоевски.

Богоевски смета дека сегашниот метод на заштита на ученици е носење маска во текот на час. Не е прашање на ригорозноста, туку доследноста на промената. Младите со однесувањето се најнеодговорни, и постарите кои не веруваат во корона, но веруваат во бајачки и исцелители.

РЕКЛАМА

„Треба да сфатиме сите дека како население не обезбедивме примена на мерките.“ – рече Богоевски.

- Реклами -