23.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија Градоначалникот на Охрид: Спремен сум да го соблечам костумот и да облечам...

Градоначалникот на Охрид: Спремен сум да го соблечам костумот и да облечам бел мантил, со цел да им помогнам на моите колеги во охридската болница.

Translate (Eng):[gtranslate]

Градоначалникот на Општина Охрид Др Константин Георгиевски по издржување на мерката смоизолација спремен е да помогне на своите колеги во охридската болница ,во справување со корона вирусот.

Георгиевски кој е специјалист интернист и сосптвеник на приватн поликлиника.

На новинарско прашање од наши колеги:Г-дине Георгиевски , дали и вие како специјалист интернист сте спремни да дежурате во ЈЗУ Општа Болница и да помогнете на вашите колеги во борбата со Ковид 19?

РЕКЛАМА

Георгиевски:Како лекар кој сиот свој работен век го имам посветено на здравјето на граѓаните и како човек кој положил Хипократова заклетва , спремен сум веднаш по издржување на мерката самоизолација ,да помогнам на моите колеги во охридската болница.Како градоначалник на Охрид ,функцијата ја обавувам професионално и мојата работа како лекар е ставена во мирување до завршување на мојот мандат.Денес ќе разговарам со министерот Венко Филипче , за мој бесплатен ангажман во охридската болница како дежурен лекар интернист во интерното одделение во болницата ,кое со новата реорганизација постана ковид одделение.Искрено сакам да помогнам на моите сограѓани кој имаат потреба од медицинска помош, сакам да помогнам и на моите колеги во охридската болница ,за да се справиме со ова зло кое нависна над нашата планета земја.

- Реклами -