19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаГрадоначалникот на Охрид: Спремен сум да го соблечам костумот и да облечам...

Градоначалникот на Охрид: Спремен сум да го соблечам костумот и да облечам бел мантил, со цел да им помогнам на моите колеги во охридската болница.

Градоначалникот на Општина Охрид Др Константин Георгиевски по издржување на мерката смоизолација спремен е да помогне на своите колеги во охридската болница ,во справување со корона вирусот.

Георгиевски кој е специјалист интернист и сосптвеник на приватн поликлиника.

На новинарско прашање од наши колеги:Г-дине Георгиевски , дали и вие како специјалист интернист сте спремни да дежурате во ЈЗУ Општа Болница и да помогнете на вашите колеги во борбата со Ковид 19?

Георгиевски:Како лекар кој сиот свој работен век го имам посветено на здравјето на граѓаните и како човек кој положил Хипократова заклетва , спремен сум веднаш по издржување на мерката самоизолација ,да помогнам на моите колеги во охридската болница.Како градоначалник на Охрид ,функцијата ја обавувам професионално и мојата работа како лекар е ставена во мирување до завршување на мојот мандат.Денес ќе разговарам со министерот Венко Филипче , за мој бесплатен ангажман во охридската болница како дежурен лекар интернист во интерното одделение во болницата ,кое со новата реорганизација постана ковид одделение.Искрено сакам да помогнам на моите сограѓани кој имаат потреба од медицинска помош, сакам да помогнам и на моите колеги во охридската болница ,за да се справиме со ова зло кое нависна над нашата планета земја.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Загина пешак во Прилеп, малолетник удрил со мотоцикл во него

На 28.05.2024 во ОВР Прилеп било пријавено дека на ул.„Тризла“ во Прилеп, мотоцикл „хамачи” без регистарски ознаки, управуван од малолетник од Прилеп, удрил во...

Дамјан Марковски од Скопје тргна пеш на поклонение до Манастирот Острог

Во чест на Св. Василие Острошки, Дамјан Марковски го започна својот предизвик и тргна пеш од Скопје до Острог. Оваа иницијатива ја објави фондацијата „Марко...

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...