16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Македонски научник дел од откритие за поефикасно лекување на ковид-19

Македонски научник дел од откритие за поефикасно лекување на ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Кичевчанецот Жарко Данилоски, кој е доцент доктор на Њујорк Универзитетот, работи на истражувања од областа на молекуларна и клеточна биологија. Тој со група истражувачи открија кои гени го „хранат“ ковид -19 и како поефикасно да се лекуваат пациентите од коронавирусот.


За повеќе информации на следниот линк:https://www.slobodnaevropa.mk/a/%d0%b4%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d0%bb%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bc%d0%b0%d0%ba%d0%b5%d0%b4%d0%be%d0%bd%d0%b5%d1%86-%d0%bd%d0%b0%d1%83%d1%87%d0%bd%d0%b8%d0%ba-%d0%ba%d0%be%d1%80%d0%be%d0%bd%d0%b0/30916071.html
Извор: Слободна Европа

РЕКЛАМА
- Реклами -