22.9 C
Ohrid
петок, јуни 14, 2024
ПочетнаМакедонијаОпштина Охрид ќе ги урива дивоградбите со парите што беа наменети за...

Општина Охрид ќе ги урива дивоградбите со парите што беа наменети за помош од Ковид-19??!!!

Средствата од мерките за помош од „Ковид 19“ кои останаа непотрошени со ребаланс на буџетот ќе бидат дадени на општините, а дел од нив ќе завршат во Охрид и ќе се трошат за спроведување на препораките од УНЕСКО, или поконкретно ќе се наменат за уривање на објектите од плажите кои се дивоградби, а за кои УНЕСКО бара да се урнат и да се ослободи езерскиот брег – информираат за News1.mk владини извори.

Акцијата за уривање на дивоизградените објекти по плажите беше запрена заради пандемијата со „Ковид 19“.

Последните 10 дена двајца западни амбасадори во свои изјави во медиумите повторно го вратија прашањето за функционирањето на правниот систем на државата и посочија дека мора да оживеат институциите на системот.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Седумте лица кои упаднаа во М-НАВ осудени условно: Немало докази дека била загрозена безбедноста

Основниот кривичен суд Скопје денеска донесе пресуди врз основа на предлог-спогодби со седум лица обвинети како соизвршители на кривично дело – Спречување на службено...

Презентирано првото албанско оклопно возило “ШОТА”

Албанската компанија „Тимак“ го комплетираше првото албанско оклопно возило, кое ќе биде претставено на изложбата за одбрана и безбедност „Еуросатори“ во Париз. Во претставувањето на...

Груевски распали по Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси

МАКЕДОНИЈА Груевски за Јанкулоска: Ќе беше далеку похрабро ако таа побараше политички азил, отколку да мести други луѓе за да се спаси себеси Автор: Деск 4NEWS.MK 14/06/2024 11:31 Во...

По 100 и 200 евра од општина Бутел за најдобрите основци

Под мотото „По правилниот пат чекорам” општина Бутел ја продолжува традицијата која ја започнаа минатите години и доделија парични ваучери на најдобрите ученици...