21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Општина Охрид ќе ги урива дивоградбите со парите што беа наменети за...

Општина Охрид ќе ги урива дивоградбите со парите што беа наменети за помош од Ковид-19??!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Средствата од мерките за помош од „Ковид 19“ кои останаа непотрошени со ребаланс на буџетот ќе бидат дадени на општините, а дел од нив ќе завршат во Охрид и ќе се трошат за спроведување на препораките од УНЕСКО, или поконкретно ќе се наменат за уривање на објектите од плажите кои се дивоградби, а за кои УНЕСКО бара да се урнат и да се ослободи езерскиот брег – информираат за News1.mk владини извори.

Акцијата за уривање на дивоизградените објекти по плажите беше запрена заради пандемијата со „Ковид 19“.

Последните 10 дена двајца западни амбасадори во свои изјави во медиумите повторно го вратија прашањето за функционирањето на правниот систем на државата и посочија дека мора да оживеат институциите на системот.

РЕКЛАМА
- Реклами -