Верниците не се плашат од коронавирусот: Илјадници луѓе го бакнуваат мртвото тело на митрополитот Амфилохије кој почина од Ковид-19

Во ек на пандемијата, колони од верници цел ден поминуваат покрај ковчегот со телото на починатиот митрополитот црногорско-приморски Амфилохије во Храмот на Христовото воскресение во Подгорица, за да го бакнат.

Без маска и не почитувајќи дистанца, дел од верниците доаѓаат со своите деца кои исто така се наведнуваат за да го бакнат телото на починатиот митрополит, кој, според тестот од Клиничкиот центар во Подгорица, беше позитивен на коронавирус.

Амфилохије, по сопствено барање, ќе биде погребан во криптата на Соборниот храм во Подгорица.

Институтот за јавно здравје на Црна Гора, изразувајќи сочувство до верниците, свештенството и монасите на Српската православна црква, предупреди дека секој масовен собир и непочитување на мерките „ја прави тешката состојба уште потешка“.

ОСТАВИ КОМЕНТАР

Please enter your comment!
Please enter your name here