18.9 C
Ohrid
вторник, јули 23, 2024
ПочетнаСветВерниците не се плашат од коронавирусот: Илјадници луѓе го бакнуваат мртвото тело...

Верниците не се плашат од коронавирусот: Илјадници луѓе го бакнуваат мртвото тело на митрополитот Амфилохије кој почина од Ковид-19

Во ек на пандемијата, колони од верници цел ден поминуваат покрај ковчегот со телото на починатиот митрополитот црногорско-приморски Амфилохије во Храмот на Христовото воскресение во Подгорица, за да го бакнат.

Без маска и не почитувајќи дистанца, дел од верниците доаѓаат со своите деца кои исто така се наведнуваат за да го бакнат телото на починатиот митрополит, кој, според тестот од Клиничкиот центар во Подгорица, беше позитивен на коронавирус.

Амфилохије, по сопствено барање, ќе биде погребан во криптата на Соборниот храм во Подгорица.

Институтот за јавно здравје на Црна Гора, изразувајќи сочувство до верниците, свештенството и монасите на Српската православна црква, предупреди дека секој масовен собир и непочитување на мерките „ја прави тешката состојба уште потешка“.

spot_imgspot_img
spot_imgspot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Левица: Тежок криминал во „Кромберг и Шуберт”- Врз грбот на работниците

​​​​Неколку дена во фабриката „Кромберг и Шуберт” е присутна финансиска полиција поради сомневање за проневера на милионски суми. Криминалниот ланец помеѓу управата во најпрофитабилниот...

На 26-07 во петок, свечено отварања на eтно Ресторанот и вила Бате Боле во село Лешани !!

Во срцето на општина Дебрца, поточно во село Лешани во петок на 26 јули во 19:00 часот  се отвора етно ресторан Бате Боле. Побегнете...

Чавков, Јане Ченто и други осудени за 27-ми април излегуваат од затвор на 30 дена

Осуденици за случајот 27 април се повикале на Членот 225 од Законот за извршување на санкциите, чиишто измени беа изгласани кон крајот на месец...

Директор д-р Асен Шајн ја предаде должоста на новиот В.Д. Директор д-р Горан Маркоски, со желби за понатамошен успех и континуитет во работата.

Примопредавање на функцијата директор на ЈЗУ Општа болница Охрид Денеска во просториите на административната зграда при ЈЗУ Општа болница Охрид, во пријатна работна...