6.1 C
Ohrid
петок, февруари 23, 2024
ПочетнаМакедонијаНа наставниците што работеле прекувремено треба да им се плати

На наставниците што работеле прекувремено треба да им се плати

Училиштата што имаат доказ за надминување на часовите, согласно Законот за работни односи, треба да ги исплатат прекувремените работни часови, изјави министерката за образование и наука Мила Царовска откако Синдикатот за образование, наука и култура (СОНК) побара директорите на основните училишта да им ги исплатат прекувремените работни часови на наставниците.

– Тоа треба да си го решат локалната единица на Синдикатот и директорот на училиштето. Ве уверувам дека нема голем број училишта каде што имаме надминувања на бројот на часови – рече Царовска.

Таа додаде дека МОН овој месец упатило писмо до сите училишта и до Државниот просветен инспекторат за можностите што му се нудат на секое училиште во случај да има потреба од дополнителен кадар или дополнително ангажирање на постојниот кадар.

Царовска рече дека според последната статистика, 60 ученици и 160 наставници кои се со физичко присуство во училиштата се активни на Ковид-19, а тоа не е ниту 1% кај учениците и наставниците.

– Тоа значи дека нема ширење на зараза во училиштата. Сè додека не се создадат услови за затворање, ние би останале на овој модел. Има можност за заменски наставници во секој момент доколку се случи позитивен наставник, а наставниците можат да продолжат да одржуваат настава онлајн во случај да се изолира целото одделение – рече Царовска.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Трагично заврши потрагата по исчезнатиот Александар од Прилеп

Потрагата по лицето Александар Јошовески од Прилеп на кого му беше изгубена трагата вчера попладне за жал е пронајден починат вечерва. Ова преку социјалните мрежи...

„Несериозен е предлогот на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на пасошите“, рече Маричиќ

Предлогот законските измени на ВМРО-ДПМНЕ за продолжување на важноста на патните исправи е правна несигурност за граѓаните, изјави вечерва вицепремиерот Бојан Маричиќ на новинарско...

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори.

Максим Димитриевски е претседателски кандидат на ЗНАМ за претстојните избори. Партијата Движење ЗНАМ - За наша Македонија вечерва во Скопје ќе го одржи првиот...

ДНК со поддршка до Силјановска-Давкова: Време е да си добиеме мајка!

Популарното музичко дуо ДНК јавно и искажа поддршка на професорката Гордана Силјановска-Давкова, која се пријавила на јавниот повик за избор на кандидат на ВМРО-ДПМНЕ...