17.4 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија За време на полицицкиот час: Ало 192?!! Жена ми се пораѓа, ако...

За време на полицицкиот час: Ало 192?!! Жена ми се пораѓа, ако е машко Кум ќе си !!

Translate (Eng):[gtranslate]

„Ало 192? Жена ми се пораѓа, ја носам во болница и мора да ме пуштите, ако биде машко ќе ми бидеш кум“! И вакви повици добивале операторите на линијата за итни ситуации за време на полицискиот час пред неколку месеци во Скопје. Пандемијата ја вжешти телефонската линија 192, но операторите, кои секојдневно го чуствуваат крвотокот на метрополата со над 700.000 жители и покрај зголемениот број на повици, во еден момент, кога скопјани прв пат се најдоа во карантин, почуствуваа како големиот град „спие“ пишува 24 инфо.мк

Многу пати е пишувано за линијата 192, но полицајците во изминатиов период на пандемијата се сретнаа со нови предизвици, нови барања и поплаки од граѓаните.

Екипа на 24 Инфо беше во Единицата за информции и команда при СВР Скопје, во склоп на која функционира и телефонската линија 192 за итни повици. Со пандемијата вработените во единицата добија и нови задолженија. Од првиот ден на кризата од Државниот санитарен и здравствен инспекторат ги примаат решенијата за изолација, ги сработуваат и доставуваат до надлежните полициски станици кои контролираат дали граѓаните ги почитуваат мерките и седат дома. Сепак, и понатаму секојдневно добиваат повици за семејно насилство, соседски кавги, изгубени миленичиња, пукнати водоводни цевки, па и за вонземјани.

РЕКЛАМА

 

 

- Реклами -