22.8 C
Ohrid
среда, јули 28, 2021
Почетна Македонија Кнаус за „апсурдните“ изјави на Захариева: Замислете Германија да бара Австрија да...

Кнаус за „апсурдните“ изјави на Захариева: Замислете Германија да бара Австрија да признае германски корени

Translate (Eng):[gtranslate]

Кнаус за „апсурдните“ изјави на Захариева: Замислете Германија да бара Австрија да признае германски корениГералд Кнаус од Европската иницијатива за стабилност, реагираше на Твитер на вчерашната изјава на министерката за надворешни на Бугарија, Екатерина Захариева дека С.Македонија треба да признае дека македонските јазик и идентитет имаат бугарски корени.

„Замислете Шведска да ѝ го прави тоа на Норвешка. Чесите ова да им го кажат на Словаците. Апсурдно? Да! Тоа е она што го прави Бугарија, уривајќи го кредибилитетот на политиките на ЕУ за Балканот“, пишува Кнаус.

РЕКЛАМА
- Реклами -