23.9 C
Ohrid
понеделник, септември 20, 2021
Почетна Македонија Берберот Али го продава и вториот џип, со цел да помогне на...

Берберот Али го продава и вториот џип, со цел да помогне на уште повеќе гладни во Македонија !!!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Февзи Али, Турчинот од Чаир што стана познат со својот хуман потег со продажбата на БМВ Х5 за да купи храна на сиромашните, објави дека одлучил да го продаде и другиот џип што го има. Во изјава за МКД.мк тој вели дека не добил поддршка и помош ниту од хумани граѓани, ниту од функционерите, па бидејќи веќе нема од каде да купува храна на оние што му бараат и кои се во сѐ поголем број, одлучил да го продаде и вториот автомобил што го има.

„Размислив и ќе го продадам и вториот џип. За да им помогнам на другите, на оние што се гладни, јас се мачам и се борам. Ќе го дадам и другиот џип и тоа по набавната цена за околу 7.000 евра. Должам и 1.500 евра во магацин во Скопје, од каде што сум земал храна за гладни и сиромашни и сега треба да ги вратам. Или ќе купам помал автомобил или ќе се возам со автобус на ЈСП, ама не можам да дозволам да гладуваат деца“, вели Али за МКД.мк.

Продажбата на џипот е објавена на социјалните мрежи.

РЕКЛАМА

- Реклами -