13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаАЛАРМАНТНО:107 хоспитализирани лица во охридската болница, места нема, итно отворање на други...

АЛАРМАНТНО:107 хоспитализирани лица во охридската болница, места нема, итно отворање на други медицински капацитети

Состојбата со корона вирусот во Охрид ја помина и црвената линија.Охридската болница до синоќа има хоспитализирано 64 потврдени лица со ковид 19 ,чија клиничка слика е сериозна.Во текот на изминатото деноноќие хоспитализирани се нови 27 лица ,со што бројката на хоспитализирани пациенти достигна 91 лице.Во момнетов ЈЗУ Општа Болница има повеќе хоспитализирани лица и од Инфективната клиника Скопје.Медицинскиот персонал во охридската болница мака мачи да постигне да пружи медицинска помош, но успеваат.По наредба на директорот на охридската болница Др Горан Балески ,денес се празни нервното одделение во охридската болница ,поточно пациентоте се префрлаат во одделот на урологија ,со што на располагање се ставаат додатни 10 чежаи ,кој се очекува да бидат пополнети во текот на денешниот ден , со што само во охридската болница се чекуваат 107 заболени од ковид 19.Ваквата бројка е преголема за охридаката болница , но добрата организација и пожртвуваност на лекарите од интерното одделение ,инфективното одделение, сестрите во охридската болница,влеваат надеж дека ќе не биде!

Реадкцијата Охридскај ,денес го затекна директорот на охридската болница др.Горан Балевски како истовара бози со кислород пред инфективното одделение, во другиот дел на гериатрија кој е ковид центар , иста слика , таму специјализантите под мониторинг на летечките интернисти од интерното одделение се грижат за здравствената состојба на пациентите.Интерното одделение вистински ковид центар, работат како да е воено време , немаат време за било каква изјава .

Само во изминатите 12 часа од страна на охридската болница до лаболаторијата во МАНУ испратени беа 27 бриеви, резултатите кој дојдоа нешто пред полноќ , потврдија позитивност на ковид 19 кај сите 27 пациенти, додатно се очекуваат тестовите кој се земени преку ЦЗЈ Охрид и приватните лаболаториии, состојбата постанува критична.

ОХРИДСКАТА БОЛНИЦА БЛОКИРАНА, РЕДНО Е ДА СЕ ОТВОРАТ КАПАЦИТЕТИТЕ НА КАРДИОЛОШКИ ЗАВОД И ДРУГИ БОЛНИЦИ!

Карактеристична слика за сите хоспитализирани пациенти со ковид 19 е таа дека сите имаат двострана пвеумонија пропратена со високи температури.Охридската болница не да го даде својот максимум , туку напротив од 10 места во инфектовното одделение , болницата направи капациетт поголем од инфективната клиника во Скопје и, толку е можноста на болницата.Докторите и медицинскиот персонал децидни, ќе работат до крај , но повеќе нема сместувачки капацитети, состојбата е крајно критична.Лекарите работат 24/7 и веќче покажуваат знаци на исцрпеност, мора да помогнат и лекарите од другите болници кој до сега немаат ниту еден ковид пациент,а се интернисти.

 

Автор Сашо Денешовски превземено од Охридскај

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...