19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветОд урнатините во Измир спасено три годишно девојче -четири дена по земјотресот

Од урнатините во Измир спасено три годишно девојче -четири дена по земјотресот

Тригодишната  Елиф  беше извлечена од урнатините во Измир денес, четири дена откако земјотресот го погоди тој град, пренесоа медиумите.

Градоначалникот на Измир, Тунк Соер на Твитер објави дека четиригодишно девојче било спасено од урнатините.

Во земјотресот во западна Турција загинаа 100, а беа повредени 994 лица, според новиот официјален биланс на несреќата.

Земјотрес ги погоди Турција и Грција во петокот. Епицентарот бил во Егејското Море, северо-источно од грчкиот остров Самос.

Десетици згради беа уништени, а над 5.000 луѓе останаа без покрив над главата во покраината Измир.

Од петокот, во областа на земјотресот се забележани 1.464 послаби земјотреси, објавија турските власти.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...