17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаСе огласија од кабинетот на Филипче: Видеото со папагалот беше пародија кај...

Се огласија од кабинетот на Филипче: Видеото со папагалот беше пародија кај што вика ”Оставка, Оставка” го повлековме од почит кон граѓаните

Во денот кога Македонија регистрира над 40% позитивни од бројот на тестирани и во периодот кога Македонија ги руши сите коронавирус рекорди, Министерот за здравство Венко Филипче на својот фејсбук профил објави видео на кое е прикажан папагал кој извикува: Оставка, оставка, оставка, алудирајќи на барањата на опозицијата за итна оставка од негова страна.

Видеото беше целосно наменето за опозициската ВМРО-ДПМНЕ а за истото пренесоа поголем дел од медиумите. Сепак, по кратко време, видеото не можеше да се најде на неговиот фејсбук профил односно истото беше избришано

Од кабинетот на министерот соопштиле дека видеото е пародија на неоснованите критики на опозицијата кон неговата работа како министер за здравство во време на светска пандемија.

„Сепак заради дел од коментарите на граѓаните кои сметаа дека содржината е несоодветна, со сета почит кон нив, видеото е повлечено. Но, неговиот став кон неконструктивната критика од опозицијата за неговата работа и работата на Комисијата за здравство останува. Во вакви услови, без разлика на политичката опција, секој има одговорност“, одговориле од МЗ.

Од опозициската ВМРО реагираа на повлеченото видео и соопштиле дека власта на СДСМ без никаков срам се фали дека обезбедува средства за справување со здравствените и економските последици од пандемијата.

Според нив, неодговорно е тоа што министерот наместо да спасува животи објавува пародии и видеа со папагали.

„Да Венко, 1.000 причини зошто, 1.000 причини затоа за ОСТАВКА! Додека бележиме двоцифрени бројки на починати лица ти се забавуваш на социјалните мрежи. Џим Кери видео на ден во кој бележиме 21 починато лице е одлика на министер? Желен за власт, желен за лајкови, заробен во својата суета сееш ароганција и омаловажуваш. Залудно бришеш, очајот е трајно запишан“, изјавила Марија Митева од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција.

Извор: Локално.Мк

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...