19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаМакедонијаВицепоремриот Битиќи: Администрацијата ќе работи од дома за цела плата, таа не...

Вицепоремриот Битиќи: Администрацијата ќе работи од дома за цела плата, таа не ќе седи за да зема помалку, и од дома ќе мора да работи !!

Иста плата за работа од дома. Примањата на админстративците засега нема да се кратат. Вицепоремриот Битиќи уверува дека иако се дома, државните службеници сепак работат и тоа онлајн и нема зошто да се кратат платите. Во изминатиов период граѓаните постојано се жалеа дека и додека работеа од канцеларија тешко можеа да завршар работа, а сега кога функционираат од дома очекуваат уште потешко да вадат документ. Одлуката дел да работата од дома, владата ја донесе како превенција од ширењето на вирусот. Буџетарите за иста плата работеа од дома и кога се појави коронавирусот.

Како превенција од ширење на заразата, владата вчера одлучи угостителите да можат да работата до 21 часот. од секторот се пожалија дека подобро е да ги затворат објектите а и голем бдој ќе останата без работа. Но министерот Бектеши уверува дека се следи состојаба, опфатени се со сите мерки и ако има потреба ќе се донесат и нови пакети.

Одлуката целосно да биде покриено боледувањето на болните од ковид , ќе важи и за приваниот и за јавниот сектор. Првите 15 дена ќе ги покрие работодавецот, потоа целата работа ја превзема фондот.

Заедно со буџетарите ослободени од работа беа и родилките, мајките на деца до 10 години и хронично болните. Но, тие сега се вратени на работните места, додека административците лебот го печалат од дома.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...