12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаЛидија Димова повикана на суд - Ќе се одлучува дали да и...

Лидија Димова повикана на суд – Ќе се одлучува дали да и се одземе пасошот

Разрешената директорка на Националната агенција за европски образовни програми, Лидија Димова која е осомничена за злоупотреба на пари од европските фондови, денеска е повикана во кривичниот суд кој треба да одлучи дали ќе и ги одземе патните исправи. Ваква мерка на претпазливост поради опасност од бегство бара обвинителството за гонење организиран криминал и корупција.

Освен Димова, пред судија на претходна постапка денеска ќе седнат уште двајца од четворицата обвинети дека делеле грантови на фризерницата ВЕЗ Трејд.

Нејзиниот сопственик Зоран Златковски во понеделникот беше на распит пред во кривичниот суд кој одлучи да му ја одземе патната исправа а го задолжи и еднаш неделно да се јавува во судот.

Димова и нејзините соработници се осомничени за измама, кривичната пријава им ја поденесе финансовата полиција.. Според пријавата тие предизивкале штета од над 400 илјади евра.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...