12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаСветНајскапата течност во светот: 3,7 литри отров, од жолта шкорпија чини неверојатни...

Најскапата течност во светот: 3,7 литри отров, од жолта шкорпија чини неверојатни 39 милиони долари.

Отровот од жолтата шкорпија може да биде смртонесен, ама може да ве направи имногу богати.

Станува збор за еден од најсмртоносните видови на планетата, а еден галон (3,7 литри) од неговиот отров чини неверојатни 39 милиони долари.

Дури и да имате толку пари не би можеле да го купите целиот галон бидејќи овој отров се продава во многу мали количини. Само една капка помала од зрно на шеќер, би ве чинела 130 долари. За оваа цена постои добро оправдување. Отровот од овој скорпион се извлекува рачно, еден по еден, а од еден скорпион може најмногу да соберете два милиграми отров.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...