12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаСветПосле погребот на митрополитот Амфилохије веднаш добил симптоми и српскиот патријарх Иринеј.

После погребот на митрополитот Амфилохије веднаш добил симптоми и српскиот патријарх Иринеј.

Српскиот портал Република објави дека српскиот патријарх Иринеј е позитивен на корона вирус.

Како што пишува овој портал, 90 годишниот поглавар на Српската православна црква е примен со симптоми на корона вирус во специјалната ковид болница во Белград.

Тој пред неколку дена беше на погребот на митрополитот Амфилохије кој почина од последици на Ковид 19.

Погребната церемонија и простувањето од него траеше три дена во Подгорица и Цетиње, а неговото тело беше цело време отворено.

Верници се простуваа со бакнување во челото и неговите раце.

Патријархот Иринеј ја служеше литургијата и како што се гледа на фотографијата, бдееше над телото на Амфилохије.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...