19.9 C
Ohrid
среда, мај 29, 2024
ПочетнаМакедонијаВрховниот суд ја укина пресудата против Насер Ештрефи кој беше осуден на...

Врховниот суд ја укина пресудата против Насер Ештрефи кој беше осуден на 14 години казна затвор за убиството на матурантот Ангел Петковски.

Врховниот суд ја укина пресудата против Насер Ештрефи кој беше осуден на 14 години казна затвор за убиството на матурантот Ангел Петковски.

Информацијата за тв 24 ја потврдија од судот од каде велат дека во образложението на одлуката, меѓу другото пишува, дека пресудата е укината затоа што на повтореното судење ќе треба да се проверат динамиката и редоследот на случувањата кои што претходеле на убиството на Петковски.

Од адвокатскиот тим на оштетеното семјество Петковски за тв 24 велат дека не може да ја коментираат ништо се’ додека не го видат образложението на таквата одлука на Врховниот суд. Ештрефи беше осуден од првостепениот Кривичен суд на 14-годишна казна затвор на 6 јули 2015 година, а Апелациониот суд Скопје ги одби жалбите и на обвинителството и на одбраната на Ештрефи и ја потврди пресудата, со што таа стана правосилна.

Ангел Петковски беше убиен со нож на кејот на реката Вардар во Ѓорче Петров на 19-ти мај 2014-та година.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права

Вработените жени во Македонија да имаат два дена менструално отстуство е еден од предлозите за законски измени на Здружението Новинари за човекови права, кое...

Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско

zoom вести македонија ВЕСТИМАКЕДОНИЈАНАСЛОВНА Шокаровски: Не е точно дека е зголемена смртноста откако сум назначен за директор, моето разрешување е незаконско May 29, 2024 во 11:46 Моето разрешување...

Битолчанец силувал лице со трајно душевно заболување, чинот го снимал и го пренесувал во живо на Youtube

Основното јавно обвинителство Битола донесе Наредба за спроведување истражна постапка против 23-годишник осомничен за кривично дело – Полова злоупотреба на немоќно лице од член...

Македонската Традиционална Таеквон-до Федерација се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , ...

М.Т.Т.Ф. од “ГРАН ПРИ Српски Соко 2024” Зорник, Бих се врати со 10 златни, 7 сребрени и 11 бронзени медали , 2 Пехари за...