12.9 C
Ohrid
среда, септември 22, 2021
Почетна Свет Животот на Џо Бајден е исполнeт со трагедии: Сопругата и неговата ќерка...

Животот на Џо Бајден е исполнeт со трагедии: Сопругата и неговата ќерка починале во сообраќајка, а неговиот син умира во 2015 година на 47 годишна возраст од тумор!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Кандидатот за претседател на САД, адвокатот Џо Бајден, 77, доживеа семејна трагедија што малкумина можеа да ја замислат.

Синот на Џо, Бо Бајден почина во 2015 година на 47-годишна возраст од тумор на мозокот, но тој не е единствениот член на семејството за кој Бајден редовно ги посетува гробиштата.

Бајден завршил правен факултет во 1966 година, а наскоро по дипломирањето ја запросил својата долгогодишна девојка Нилиа Хантер. Тие се венчаа истата година и го проширија своето семејство со два сина, Бум и Хантер и ќерка Наоми.

РЕКЛАМА

Сопругата беше најголемиот поддржувач на Бајден, бидејќи тој градеше политичка кариера и тие имаа идиличен брак и добар семеен живот. Меѓутоа, во 1972 година, за време на празниците, сето тоа беше прекинато од голема трагедија.

Само една недела пред Божиќ, Нилија одела на шопинг со своите синови и ќерката, а додека биле во автомобилот, налетал камион. Сопругата на Бајден и едногодишната ќерка Наоми починаа на самото место, додека неговите синови беа тешко повредени.

Нилија и Наоми се погребани на гробиштата во Гринвил, каде Бајден подоцна го погреба својот син Бо.

Кандидатот за претседател немал многу време да жали за загубата на сопругата и ќерката затоа што се посветил на воспитувањето на синовите, а три години по трагедијата, повторно нашол верба во љубовта..

Тој ја запознал својата сопруга Џил, со која е во брак од 1977 година. Таа му помогна да се грижи за Бо и Хантер, а во 1981 година тие ја добија ќерката Ешли, која е социјален работник.

Синот на Џо, Хантер (50) тргна по неговите стапки, дипломира право и работи како адвокат.

Покојниот Бо исто така тргна по стапките на неговиот татко, беше адвокат и работеше како Окружен правобранител во Делавер.

 

- Реклами -