19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаМечето Теди од штипската зоолошка се сели во Бугарија за подобри животни...

Мечето Теди од штипската зоолошка се сели во Бугарија за подобри животни услови

Мечето Теди кое со години во штипската зоолошка градина живееше во несоодветни услови се сели во Белица, Бугарија.

Тој денес замина за Бугарија, каде ќе има подобри услови и ќе биде сместен во резерватот „Паркот на танцувачките мечки” во Белица.

Покрај Зоо Скопје, во процесот за преселбата на Теди учествувале и 4Paws, најдобрата светска организација за заштита на животните.

– Среќна сум што на крај ова мече ќе го дибие она што го заслужува, а тоа е широк простор, ледини, да си трчка и да си живее како што треба да живее едно мече. Во Битола во зоолошката има исто така мечка во несоодветни услови, во волкав мал кафез како овде. Мислам дека тоа ќе биде следната битка, којашто следува во иднина, за тоа мече да добие подобри услови, а во скопската Зоолошка имаме четири мечки, од коишто две, исто така ќе патуваат во резерват, бидејќи сакаме да направиме едно огромно живеалиште, коешто ќе биде по сите светски стандарди и најдобри услови за мечките. Навистина, тие се македонско национално богатство, се заштитен вид и заслужуваат да имаат најдобар живот – изјави Тина Мицковска, портпарол на Зоолошка градина Скопје.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...