17.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветПоради страв од коронавирусот данските власти ќе убијат 17 милиони куни.

Поради страв од коронавирусот данските власти ќе убијат 17 милиони куни.

Данските власти соопштија дека планираат да ја уништат целата популација на визони (животни од семејството куни, ласици) откако кај нив беше откриена мутација на коронавирусот која се пренесува врз луѓето.

Здравствените власти во Данска пронајдоа траги од вирусот кај луѓето и кај куните кои покажуваат намалена чувствителност на антитела, поради што се намалува ефикасноста на идната вакцина, соопшти данската премиерка Мете Фредериксен.

Шефот на итните програми на СЗО, Мајк Рајан минатата недела повика на целосно научно истражување на комплексните состојби во кои луѓето ги заразуваат куните, а потоа тие ги резаразуваат луѓето со мутирана варијанта.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...

Сиљановска Давкова назначи нов генерален секретар, познатиот новинар ќе биде негов заменик

Претседателката Гордана Сиљановска Давкова ги има првите кадровски решенија за во Вила Водно. Досегашниот генерален секретар Миле Бошњаковски и неговите заменици Билјана Радева и...

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид.

Деветмесечно бебе почина во Општата болница во Охрид. Портпаролот на СВР Охрид, Стефан Димоски вели дека случајот е пријавен во полиција вчера во 08:10 часот. -...