18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Свет Поради страв од коронавирусот данските власти ќе убијат 17 милиони куни.

Поради страв од коронавирусот данските власти ќе убијат 17 милиони куни.

Translate (Eng):[gtranslate]

Данските власти соопштија дека планираат да ја уништат целата популација на визони (животни од семејството куни, ласици) откако кај нив беше откриена мутација на коронавирусот која се пренесува врз луѓето.

Здравствените власти во Данска пронајдоа траги од вирусот кај луѓето и кај куните кои покажуваат намалена чувствителност на антитела, поради што се намалува ефикасноста на идната вакцина, соопшти данската премиерка Мете Фредериксен.

Шефот на итните програми на СЗО, Мајк Рајан минатата недела повика на целосно научно истражување на комплексните состојби во кои луѓето ги заразуваат куните, а потоа тие ги резаразуваат луѓето со мутирана варијанта.

РЕКЛАМА
- Реклами -