21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Oд 56 приватни интернисти само 9 ќе помагаат на државните клиники во...

Oд 56 приватни интернисти само 9 ќе помагаат на државните клиники во борбата со ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Од 56 приватни интернисти само девет прифатиле да помагаат на своите колеги во државните болници кои лекуваат пациенти со ковид-19. Тие чекаат распределба во државните болници.

Претседателот на здружението на лекари интернисти, Александар Манолев, за телевизија 24 вели дека причинатаза малиот број на пријавени е што дел од лекарите веќе имаат премногу пациенти, а голем дел од нив се и во поодмината возраст.

Пред две недели министерот за здравство Венко Филипче ги повика на средба интернистите, бидејќи државата кубури со лекари, а и оние кои се ангажирани веќе се на крај со силите.

РЕКЛАМА
- Реклами -