19.9 C
Ohrid
сабота, мај 25, 2024
ПочетнаМакедонијаOд 56 приватни интернисти само 9 ќе помагаат на државните клиники во...

Oд 56 приватни интернисти само 9 ќе помагаат на државните клиники во борбата со ковид-19

Од 56 приватни интернисти само девет прифатиле да помагаат на своите колеги во државните болници кои лекуваат пациенти со ковид-19. Тие чекаат распределба во државните болници.

Претседателот на здружението на лекари интернисти, Александар Манолев, за телевизија 24 вели дека причинатаза малиот број на пријавени е што дел од лекарите веќе имаат премногу пациенти, а голем дел од нив се и во поодмината возраст.

Пред две недели министерот за здравство Венко Филипче ги повика на средба интернистите, бидејќи државата кубури со лекари, а и оние кои се ангажирани веќе се на крај со силите.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Вучиќ: Ме погоди тоа што Северна Македонија гласаше за резолуцијата за Сребреница

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, синоќа во Белград изјави дека е погоден од гласањето на резолуцијата за Сребреница од Северна Македонија во Генералното собрание...

82-годишен дедо истепал 66-годишен Скопјанец.

На 23.05.2024 во 13.00 часот во СВР Скопје, А.Ј.(66) од Скопје пријавил дека околу 12.00 часот во неговиот двор, на подрачјето на Гази Баба,...

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип

Матурант ја предизвикал ноќната сообраќајка во Штип Матурант ја предизвикал сообраќајната несреќа што синоќа по полноќ се случи на ул. „Гоце Делчев“ на влезот од...

Велосипедистите в недела ќе возат во чест на Васил Јанкула-Нашиот Преспански херој !!!

Оваа недела со почеток од 9 часот велосипедистите од цела Македонија ќе возат околу Охридско езеро во чест и сеќавање на Васил Јанкула познат...