16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Работите се излезени надвор од контрола, денес се регистрирани нови 1128 случаи...

Работите се излезени надвор од контрола, денес се регистрирани нови 1128 случаи на ковид а починати се 12 лица !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Во последните 24 часа се направени 3082 тестирања, а регистрирани се 1128 нови случаи на ковид-19 во:

Скопје 569, Куманово 51, Дебар 12, Штип 35, Прилеп 43, Тетово 50, Струга 16, Велес 45, Битола 57, Охрид 38, Кавадарци 35, Гостивар 10, Гевгелија 14, Струмица 33, Крива Паланка 5, Радовиш 11

Крушево 2, Кочани 22, Пробиштип 5, Демир Хисар 5, Македонски Брод 1, Берово 3,Валандово 1, Виница 4, Делчево 8, Кратово 3, Свети Николе 8, Кичево 27, Ресен 7, Неготино 8

РЕКЛАМА

Починати се 12 лица, четворица пациенти од Скопје (63, 75, 44 и 68г), двајца од Битола (44 и 72г), еден од Куманово (70г), еден од Прилеп (59г), еден од Охрид (68г), еден од Струмица (76г),еден од Радовиш (58г) и еден пациент од Кичево (63г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 307 оздравени пациенти од:

-Скопје 71
-Куманово 10
-Дебар 7
-Штип 18
-Прилеп 27
-Тетово 29
-Велес 12
-Битола 19
-Гостивар 12
-Гевгелија 14
-Струмица 25
-Радовиш 7
-Кочани 15
-Пробиштип 3
-Демир Хисар 1
-Македонски Брод 2
-Пехчево 2
-Берово 6
-Валандово 6
-Кратово 1
-Свети Николе 4
-Кичево 12
-Ресен 4

Досега во земјата се направени вкупно 265.528 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 37499, бројката на оздравени пациенти е 22835, на починати е 1096, а бројот на активни случаи изнесува 13568.

Од понеделник, во рамките на Здравствен дом Скопје, ќе функционираат 6 пункта за брзи тестови со што се ќе се прават дополнителни 500 тестирања на дневна основа.

Брзи тестови ќе се прават и во болничките установи каде што се примаат пациентите, не само во Скопје туку и во болниците во другите градови, согласно распоредот и алгоритамот кој го утврди Комисијата за заразни болести.

- Реклами -