19.9 C
Ohrid
недела, мај 19, 2024
ПочетнаСветАвстрија ги затвора радикалните џамии..

Австрија ги затвора радикалните џамии..

Австрија најави дека ќе затвори џамиите кои што се залагаат за радикален ислам, објави австриската новинска агенција АПА.

Министерот за внатрешни работи Карл Нехамер и министерката за култура Сузана Рааб најавија затворање на „радикалните џамии“ по смртоносниот терористички напад извршен од џихадист во Виена во понеделникот. Да потсетиме, во нападот загинаа четири лица.

Одлуката за затворање на џамиите кои пропагираат радикална верзија на исламот е донесена по состанокот со претседателот на Исламската заедница, Емит Вурал.

Се испитува и правниот статус и се разговара за затворање на исламистичките здруженија.

Според австрискиот Дер Стандард, една џамија ќе биде затворена во Виена, но не и онаа што ја посетувал терористот, убиен за време на нападот во Виена. Сепак, правниот статус на џамијата и бил одземен.

Во Австрија има околу 350 џамии кои работат во рамките на Австриската исламска заедница.

Деталите за затворањето на џамијата ќе бидат објавени на прес-конференција, јави АПА.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...