23.9 C
Ohrid
среда, јуни 23, 2021
Почетна Македонија На денешен ден пред 76 години Охрид е ослободен од бугарско –...

На денешен ден пред 76 години Охрид е ослободен од бугарско – германскиот фашистички окупатор

Translate (Eng):[gtranslate]

Охрид за време на Втората светска војна се наоѓал под бугарска окупација. Партизанските единици го ослободиле градот на 15 октомври 1944 година, но за кратко време, бидејќи под притисок на германските сили тие се повлекле. По борбите меѓу партизаните и германските сили ноќта меѓу 7 и 8 ноември градот е ослободен.

РЕКЛАМА
- Реклами -