12 C
Ohrid
четврток, мај 23, 2024
ПочетнаМакедонијаПочина поетот и новинар Панде Манојлов

Почина поетот и новинар Панде Манојлов

На 72 годишна возраст почина Панде Манојлов, поет, новинар и битолски хроничар.

Манојлов е роден на 2 мај 1948 година во с. Породин, Битолско. Средно образование завршил во Гимназијата „Јосип Броз Тито“ во Битола, студирал правни науки во Загреб и Скопје каде што и дипломирал.

Во македонската литература се појавува во 1967 година, објавувајќи свои песни во тогашните весници „Студентски збор“, „Млад Борец“, „Трудбеник“ и „Нова Македонија“, како и во битолското списание за литература, култура и општествени прашања „Развиток“.

Тој е автор на 23 книги. Со свои песни и раскази е застапен во избори и антологии во земјава и странство. Негови песни се објавувани во повеќе држави на повеќе јазици, англиски, француски, руски, турски, германски, романски, италијански, арапски, српски, хрватски и други јазици.

Работеше во редакцијата на весникот „Битолски весник“, Битола, а беше член на Друштвото на писатели на Македонија од 1989 година, како и член на Македонското научно друштво-Битола.

Беше и дописник на повеќе весници во Македонија „Остен“, „Македонија денес“, „Австралиско – македонски неделник“ (Мелбурн, Австралија), списанието за иселеници „Македонија“ и др.

Добитник е на повеќе награди и признанија и на највисокото признание на градот Битола наградата 4-ти Ноември.

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Околу 400 матуранти од средните училишта во Охрид беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Околу 400 матуранти од средните училишта во градов беа дел од манифестацијата „Матурска парада“ што денес точно напладне се одржа на плоштадот „Св. Климент...

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола Требеништа

Вечерва успешно заврши турнирот во мал фудбал ,,Св. Никола 2024-Тррбеништа”! Победник на овој турнир е екипата на Мирани Аг која што во финалето беше...

Жена си е жена: Давкова ги отворила сите прозорци во Вила Водно за да луфтира, истите претходно биле затворени ради безбедносни причини !!!

Новата претседателка веднаш направила „генералка“ на Вила Водно. Меѓу првите работи кои ги направила, ги отворила сите прозорци на Вилата за да влезе чист...

Ковачевски се повлече од претседателската функција на СДСМ

Димитар Ковачевски на денешната седница на партискиот Извршен одбор официјално го потврдил повлекувањето од функцијата претседател на СДСМ и побарал свикување конгрес и организирање...