21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија УЈП им ги блокира сметките на газдите кои не им исплатија плата...

УЈП им ги блокира сметките на газдите кои не им исплатија плата на своите вработени, а зедоа државна помош !!

Translate (Eng):[gtranslate]

Директорката на УЈП Сања Лукаревска одговарајќи на новинарско прашање информираше дека на сите компании кои не им исплатиле дополнителна помош на своите вработени сметките им се блокирани, и дека на дел од нив веќе им биле повлечени овие средства од држаната помош.

Постапката против нив е во тек, а Јавното обвинителство побарало дополнителни докази во спроведувањето на истрагата.

Лукревска вели дека, имињата на сите компании што ја злоупотребуваат помошта и натаму ќе бидат објавувани, со цел јавноста да ги знае, а воедно и да се поттикнат другите фирми да не прават вакви злоупотреби.

РЕКЛАМА
- Реклами -