13.9 C
Ohrid
среда, мај 22, 2024
ПочетнаМакедонијаКога кафулињата ќе затворат во 21 часот, младите продолжуваат со забавата по...

Кога кафулињата ќе затворат во 21 часот, младите продолжуваат со забавата по парковите !!!

Стотици млади, на возраст од 16 до 20 години, собрани во групи и од по десетина,  можат да се забележат во Градскиот парк во Скопје. Најголем број од нив се без маски на лицата, слушаат музика и се забавуваат седнати на сепарињата кај фонтаната „Лотос“ и по околните тревници.

Реки од луѓе кои се излезени на прошетка во вечерните часови може да се видат насекаде по патеките во паркот. Она што паѓа в очи е тоа што ретко кој од нив има лична заштита опрема и ретко кој внимава на потребната дистанца, иако тоа се главните мерки за заштита од ширење на ковид-19, за кои речиси секој ден здравствените власти во земјава апелираат да се почитуваат. Полиција или инспекција во Градски парк која би требало да казнува за непочитување на мерките, нема.

Овие собирања се случуваат во време на светска пандемија, токму во денови кога нашата држава руши рекорди во број на новозаразени лица, односно кога бројката достигнува безмалку 1.200 нови ковид-случаи во едно деноноќие, а смртноста никогаш не била повисока.

Пишува:  Мета 

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

„Не сум бил во бегство и не смеам да зборувам за истрагата“, вели Палевски !!

Денеска во Основниот кривичен суд, пред судија на претходна постапка беше спроведен Љупчо Палевски Палчо, првоосомничен за убиство на Вања Ѓорчевска и Панче Жежоски. Палевски...

Палевски спроведен пред судија на претходна постапка

Љупчо Палевски Палчо попладнево е однесен пред судија на претходна постапка. Палевски е осомничен дека за убиствата на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски. Тој е...

ДНК снимија песна во чест на починатите пријатели Мирко и Марјан

Популарното дуо ДНК ја промовираше новата песна ,,Животе брате” која е создадена во чест на нивните пријатели Мирко Петровски и Марјан Михајловски Маци, кои...

Тело на маж извлечено од Вардар кај Камени мост – засега не е познат неговиот идентитет

Според изјавите на очевидците, телото на мажот било извлечено од страна на полицијата, во строгиот центарот на градот – помеѓу Камениот мост и мостот...