16.7 C
Ohrid
вторник, септември 28, 2021
Почетна Македонија Кога кафулињата ќе затворат во 21 часот, младите продолжуваат со забавата по...

Кога кафулињата ќе затворат во 21 часот, младите продолжуваат со забавата по парковите !!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Стотици млади, на возраст од 16 до 20 години, собрани во групи и од по десетина,  можат да се забележат во Градскиот парк во Скопје. Најголем број од нив се без маски на лицата, слушаат музика и се забавуваат седнати на сепарињата кај фонтаната „Лотос“ и по околните тревници.

Реки од луѓе кои се излезени на прошетка во вечерните часови може да се видат насекаде по патеките во паркот. Она што паѓа в очи е тоа што ретко кој од нив има лична заштита опрема и ретко кој внимава на потребната дистанца, иако тоа се главните мерки за заштита од ширење на ковид-19, за кои речиси секој ден здравствените власти во земјава апелираат да се почитуваат. Полиција или инспекција во Градски парк која би требало да казнува за непочитување на мерките, нема.

Овие собирања се случуваат во време на светска пандемија, токму во денови кога нашата држава руши рекорди во број на новозаразени лица, односно кога бројката достигнува безмалку 1.200 нови ковид-случаи во едно деноноќие, а смртноста никогаш не била повисока.

РЕКЛАМА

Пишува:  Мета 

 

- Реклами -