16.9 C
Ohrid
понеделник, мај 20, 2024
ПочетнаМакедонијаВистински Ангел: 12 годишната Анастасија од Штип ја донираше својата плетенка за...

Вистински Ангел: 12 годишната Анастасија од Штип ја донираше својата плетенка за дечињата болни од рак.

Анастасија Милева (12) од Штип, ја испрати нејзината плетенка до Холандската организација за од неа да се изработи перика за дечиња болни од рак.

Таа веќе неколку години ја чувала косата, а нејзината мајка ја контактирала групата „Од срце за срце“ за да ја организираат донацијата.

Со помош на оваа хуманитарна група, веќе 6 дечиња имаат донирано природна коса.

Условот е косата да биде природна, најмалку 30cm долга, нефарбана. Треба да биде сплетена во плетенка и заврзана со ластичиња.

 

Штом пристигне донацијата во Холандија, добивате повратна информација дека е „пуштена“ за обработка во перика.

 

За сите информации слободно контактирајте ја групата „Од срце за срце“.

Е. П. | Црнобело

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Ален Деребан: Почитувани стружани, во среда има прегласување, не далат само 300 гласа за уште еден пратеник !

Почитувани стружани, Врз основа на одлуките донесени од Државната изборна комисија (ДИК), потврдени од Управниот Суд, на ден 22.05.2024 година (среда) гласањето ќе се повтори...

Трагично згасна животот на 18 годишен матурант во Македонија

Средното стручно општинско училиште „Моша Пијаде“- Тетово со емотивна објава се прости од својот матурант Елдон Шабани чиј живот згасна на трагичен начин. – Со...

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија!

Марија на матурската забава во Берлин се појави во македонска народна носија! Марија со нејзините родители Игор и Бети Кирески со потекло од Гостивар, живеат...

Во завршна фаза градежните активности за партерно уредување на дворот во Охридската Гимназија

Градежните активности за партерно уредување на дворот на гимназијата „Св. Климент Охридски“ кои се одвиваат во овој момeнт се во завршна фаза. Треба да...