21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Владата на денешната седница изгласа нови рестриктивни мерки за справување со Ковид-19

Владата на денешната седница изгласа нови рестриктивни мерки за справување со Ковид-19

Translate (Eng):[gtranslate]

Владата на денешната на 18-та седница донесе повеќе одлуки и заклучоци кои се однесуваат на мерките за спречување и заштита од ширењето на коронавирусот, меѓу кои и забрана за групирање на повеќе од четири лица на јавен простор во текот на целиот ден.

– Владата на денешната седница донесе одлука за забрана за собирање во групи (групирање) на повеќе од четири лица на јавен простор, односно паркови, јавни површини или каде било на отворен простор и наместо по 21:00 часот забраната ќе трае во текот на целиот ден, цела седмица и со точно дефинирани исклучоци од оваа забрана, информираат од Владата.

На седницата било заклучено поранешни армиски службеници, над 45-годишна возраст, да се вклучат како поддршка на Министерството за здравство во делот на одржувањето на редот на здравствените институции.

РЕКЛАМА

– Беше одлучено и Министерството за одбрана, за потребите на Министерството за здравство во справување со последиците од заразната болест Ковид-19 за определен временски период да отстапи одреден број санитетски возила, соопштуваат од Владата.

 

- Реклами -