17.1 C
Ohrid
недела, април 14, 2024
ПочетнаМакедонијаВо последните 24 часа 1 321 позитивни и 26 мртви, од 3...

Во последните 24 часа 1 321 позитивни и 26 мртви, од 3 836 тестирања !!!!!

Дваесет и шест починати и 1 321 нови случаи на заразени со корона вирусот од 3 836 тестирања е состојбата во последните 24 часа.
Од починатите 26 лица, седум пациенти од Скопје (65, 50, 65, 72, 76, 60 и 80г), двајца од Штип (64 и 50г ), еден од Прилеп (66г), еден од Тетово (71г), двајца пациенти од Струга (66 и 59г), еден од Велес (68г), двајца од Битола (55 и 57г), тројца пациенти од Охрид (77, 63 и 80г), еден од Кавадарци (71г), еден од Гостивар (73г), еден од Струмица (62г), еден пациент од Крива Паланка (57г), двајца од Радовиш (82 и 72г) и еден пациент од Делчево (71г). Сите пациенти се починати во болнички услови.
Ново откриените 1 321 заразени лица по градови се распоредени вака: :
-Скопје 583
-Куманово 100
-Дебар 12
-Штип 40
-Прилеп 57
-Тетово 80
-Струга 13
-Велес 64
-Битола 50
-Охрид 31
-Кавадарци 23
-Гостивар 46
-Гевгелија 22
-Струмица 15
-Крива Паланка 9
-Радовиш 5
-Крушево 8
-Кочани 29
-Пробиштип 6
-Демир Хисар 10
-Македонски Брод 2
-Пехчево 5
-Берово 3
-Валандово 4
-Виница 13
-Делчево 6
-Кратово 4
-Свети Николе 12
-Кичево 35
-Ресен 10
-Неготино 24
Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 433 оздравени пациенти од:
-Скопје 207
-Куманово 20
-Штип 13
-Прилеп 32
-Тетово 42
-Велес 11
-Битола 19
-Кавадарци 6
-Гостивар 7
-Гевгелија 13
-Струмица 10
-Крива Паланка. 3
-Радовиш 6
-Кочани 11
-Пробиштип 4
-Берово 5
-Виница 4
-Кратово 1
-Свети Николе 7
-Кичево 10
-Ресен 1
-Неготино 1
Досега во земјата се направени вкупно 279.770 тестирања на Ковид -19.
Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 42540, бројката на оздравени пациенти е 25353 на починати е 1212, а бројот на активни случаи изнесува 15975.

spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Силјановска Давкова: Химната ни е запишана во генетскиот код

Морам да кажам, Бутел го прави горд Дејан Ѓеоргиевски. Ете ја едноставната формула за гордост: Кога сте вицешампион на Олимпијада, а доаѓате од една...

Скопје блеска во новогодишен амбиент среде април

Четири и пол месеци по дочекот на Новата Година, во Скопје се уште владее новогодишна еуфорија. Причина за тоа се украсите кои се уште...

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ

Поранешниот директор на финансиска полиција Арафат Муареми од СДСМ премина во ДУИ. Оваа вест тој ја потврди на својот Фејсбук профил. „Почитувани семејства, пријатели, колеги и...

Изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски

Синоќа имав чест да присуствувам на изложба посветена на вонвременскиот охридски уметник Вангел Наумовски. Изложбата беше организирана од ЛК „Лихнидос“, а на неа присуствуваа...