18.9 C
Ohrid
недела, јуни 13, 2021
Почетна Македонија Гитарата на Влатко Стефановски на реставрација во Штип – По 35 години,...

Гитарата на Влатко Стефановски на реставрација во Штип – По 35 години, Ивица и Коки на истата гитара ја отсвирија „Бушава азбука“ !

Translate (Eng):[gtranslate]

Нашиот најпознат и најдобар гитарист Влатко Стефановски наскоро треба да го објави својот нов албум, за кој хрватските критичари, кои го слушнале, велат дека е еден од најдобрите. Во меѓувреме, неговата гитара, која има „работен стаж“ од над 40 години, е на реставрација кај штипскиот гитарист Ивица Јорданов. Јорданов кој е гитарист на рок групата „Морал“ подолго време работи на реставрација на гитари, и успеал на многу инструменти да им го продолжи животот, благодарение на љубовта кон музиката а пред се гитарата.

.За да утврди дека гитарата на Влатко го поминала тестот на реставрацијата, Јорданов во дует со уште еден познат штипски музичар, Коки Јанков (од дуото Дуле и коки), ја искористи гитарата на Влатко за да направи нова верзија на темата од серијата „Бушава азбука“, снимена во 1985 година.
tv star

РЕКЛАМА
- Реклами -