21.9 C
Ohrid
петок, јуни 18, 2021
Почетна Македонија Берберот Али се откажуваа од хуманите мисии: Луѓето зборувале дека заработува од...

Берберот Али се откажуваа од хуманите мисии: Луѓето зборувале дека заработува од тоа !!

Translate (Eng):[gtranslate]

-Балкан на турски јазик значи мед и крв, тоа го забележав и со хуманоста. Колку си добар, толку си и лош. Сакав да помагам, да се борам… Јас како бербер не можам сам да го сторам тоа, секој ден се мачам, обезбедувам храна, лекови, облека, носам по семејства… Мислам дека веќе доволно направив. Секој ден се повеќе луѓе ми се јавуваат, бараат помош, кога ќе ги одбиеш веднаш си лош – пишува Февзи на својата страница.

Тој појаснува дека видел многу луѓе кои живеат во лоша состојба, спиел само по три часа на ден обидувајќи се да им помогне на сите. Вели дека на тој начин се губи здравјето, но ќе ја завршел својата последна мисија, каде се собираат средства за операција на бебе, а потоа ќе прекинел со хуманитарните акции.

-Многу луѓе понудија помош, го зближив народот без оглед на вера и нација, и тоа многу ме израдува. Мисијата со бебето ќе ја истерам до крај и ќе прекинам со хуманоста. Сам без финансии не можам да опстанам, но тоа е реалноста и ова ќе ми биде последно. Извинете сите, да сте ми живи и здрави – напиша хуманистот.

РЕКЛАМА

ФОКУС

- Реклами -