21.9 C
Ohrid
четврток, мај 30, 2024
ПочетнаМакедонијаНиколовски вечерва е на терен со инспекторите од Државниот пазарен инспекторат

Николовски вечерва е на терен со инспекторите од Државниот пазарен инспекторат

Вицепремиерот за борба против корупција Љупчо Николовски вечерва е на терен со инспекторите од Државниот пазарен инспекторат кои вршат контроли за доследно почитување на протоколите во борбата против ширење на пандемијата.

„Вечерва имав чест и лично да ги запознаам дел од луѓето, коишто овие девет месеци имаат значаен придонес во спречувањето на ширењето на вирусот КОВИД 19 – инспекторите од Државниот пазарен инспекторат. Инспекциските служби се важен контролен механизам за правилно спроведување на секоја уредба, одлука, протокол и мерка, што ги преземаме за спречување на ширење на коронавирусот. Овие луѓе, кои деноноќно се на терен и работат со полн капацитет, се една од клучните алки во спречувањето на ширење на вирусот“, сподели Николовски.

Вицепремиерот уште еднаш потсети да покажеме колективна одговорност, да ги почитуваме мерките и протоколите, бидејќи, како што рече, со тоа ќе им помогнеме и на инспекторите, на здравствените работници и на сите кои овие девет месец водат битка со коронавирусот.

„Оваа поддршка е потребна повеќе од било кога. Само заеднички, со колективна одговорност, ќе успееме да го спречиме ширењето на коронавирусот и да ја пребродиме оваа здравствена криза“, порача Николовски.

 

spot_imgspot_img
spot_img
spot_img
ПОВРЗАНИ СТАТИИ

Најпопуларни

Повеќе постови

Сиднеј: СВЕЧЕНО ПРОСЛАВЕН ДЕНОТ НА СЕСЛОВЕНСКИТЕ ПРОСВЕТИТЕЛИ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Пишува  Тоде Кабровски Минатата недела на 26 мај 2024 година во организација на Македонскиот просвето-училишен одбор на Нов Јужен Велс со сите Македонски училишта во...

Пецаков: По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза, упатувам јавна поддршка

По повод 30. Мај, Светскиот ден на лица со Мултипла склероза упатувам јавна поддршка до сите наши сограѓани кои се борат со ваков животен...

Фатени лица од Охрид и Бугарија- Се претставувале како полицајци

Поради постоење основи на сомнение за сторени кривични дела „измама“, СВР Охрид поднесе кривична пријава против Е.И.В.(58) од Република Бугарија и А.Т.(41) од Охрид. Во...

Македонче: Александар Лазовски, успешен магистрант на Харвард !

Честитки за нашиот Александар Лазовски, стипендист и признат студент лидер за вештачка интелигенција (AI) и образование, кој ја заврши својата магистратура по образование (2023–24)...