26.9 C
Ohrid
понеделник, јули 26, 2021
Почетна Свет Во Словенија регистрација на брак само доколку е бремена вашата партнерка!!

Во Словенија регистрација на брак само доколку е бремена вашата партнерка!!

Translate (Eng):[gtranslate]

Поради новите мерки во Словенија, паровите не можат да стапат во брак, освен во „итни и неопходни случаи“.

Министер во владата на Јанез Јанша ја наведе бременоста како оправдана причина за итна венчавка.
Во исклучителни случаи, паровите ќе можат да стапат во брак со примена на епидемиолошки мерки, присуство на матичар и најмногу две други лица, а за тоа ќе им биде потребна дозвола и од надлежниот министер.

Според податоците на државниот завод за статистика во Словенија, скоро половина од децата родени во една година се родени вонбрачни заедници.

РЕКЛАМА
- Реклами -