13.9 C
Ohrid
сабота, септември 18, 2021
Почетна Македонија Во Македонија над 2.000 медицински сестри и повеќе од 250 лекари бараат...

Во Македонија над 2.000 медицински сестри и повеќе од 250 лекари бараат работа.

Translate (Eng):[gtranslate]

Над 2.300 сестри и доктори се на листата невработени. Според податоците на Агенцијата за вработување заклучно со 31 октомври годинава, како невработени се евидентирани 249 доктори на медицина, 19 специјалисти по општа медицина и еден интернист. Од нив дури 225 се водат како невработени помалку од 11 месеци односно приближно колку што трае корона кризата.

Кај сестрите состојбата е поалармантна. Во евиденција во Агенцијата како невработени се пишани вкупно 2.098 сестри. Од нив 939 се со звање медицински техничар, 873 лица со звање медицински сестри, специјалисти медицински сестри се 21, а дипломирани медицински сестри 63, 4 невработени медицински сестри се специјалисти за интензивна нега. Во услови на здравствена криза која почна во март, 1.214 се невработени помалку од 11 месеци.
sitel

РЕКЛАМА
- Реклами -